Miasto Koło                                     
"Nowy Dziennik" pisze o Polsce     January 30, 1995

W Warszawie mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych kosztuje 70 tys. zł., a w Kole 15 tys. zł.
  W grudniowych ofertach stołecznych agencji metr kwadratowy mieszkania kosztował średnio 1,4 tys. zł. Dokładnie rok wczniej wyceniono go na około 1000 zł. Trudno taki wzrost nazwać dreptaniem - jest to całkiem żwawy bieg. Pośrednicy w handlu nieruchomościami nie lubią jednak porównań z rokiem 1993, który należał do serii lat chudych. Chętnie wspominają okres "sprzed Balcerowicza". Standartowy metr kosztował wtedy 700 dolarów - przypomina Lech Drągowski. Dzisiejsze ceny nie dogoniły tamtych, są niższe o blisko 20%.
Na rynku ceny kształtuje podaż i popyt, każda rzecz warta jest tyle, ile nabywca gotów jest za nią zapłacić. Nie wielkie znaczenie mają koszty produkcji w tym przypadku - budowy, które decydowały o cenach w gospodarce socjalistycznej. Rynek kieruje się swoimi prawami, co widać na przykładzie mieszkań oferowany w ubiegłym roku do sprzedaży w Lublinie, w Toruniu i Kole. Ceny rynkowe metra kwadratowego były w każdym z tych miast średnio o 200 zł. niższe niż w nowo zbudowanych domach spółdzielczych. Przy czym w Kole rynkowa cena metra kwadratowego wynosiła zaledwie 300 zł. W niewielkim mieście z dużym bezrobociem towar ten był tylko tyle wart dla nabywcy.
                      Komentarz Kazia Boruckiego
W Warszawie mieszkanie kosztuje 70 tys. zł. a w Kole 15 tys. zł. czyli pięć razy taniej. Koło jest to moje miasto rodzinne więc musi być najtaniej. Koło jest najważniejszym miastem w Polsce i w świecie. Koło jak Kula Ziemska. Koło opływa rzeka Warta dookoła czyli trzyma wartę nad miastem. Czyli znów rzeka Warta jest najważniejszą rzeką w świecie, bo pilnuje, wartuje, a wypływa spod Częstochowy, czyli najważniejszego miasta religijnego w Polsce. No i w Kole urodził się największy poeta i filozof Kazimierz Borucki. Widzimy jasno, że Koło ma aż 4 Naj. Cztery najważniejsze czynniki tak, że Koło jest najsłynniejszym miastem w świecie. Nic dziwnego Koło jak kula ziemska. W Kole jest piękny klasztor, fara i ratusz, którego podkopał przy remoncie inżynier nowoczesny i ratusz się przewrócił w 1987 roku, a w tym ratuszu były moje metryki urodzenia. Metryki zaginęły ale poeta żyje. Kazimierz Borucki, Koło ma 4 fabryki nowoczesne. Fabryka proszków ściernych, fabryka fajansu, fabryka proszków mlecznych, zakłady mięsne i to wszystko mieści się na ulicy Toruńskiej. Koło znajduje się w samym środku centrum Polski przy trasie kolejowej i samochodowej Moskwa - Warszawa - Berlin - Paryż, trasa europejska nr 2.